Proč homeopatii nemůžete věřit?

Nefunguje to

Pokud je homeopatický přípravek testován tak, že ani pacient, ani lékař neví, zda byl použit, ukazuje se, že jeho účinek není o nic lepší než jakým působí obyčejná kostka cukru. Neznamená to, že se lidé po užití homeopatie necítí lépe. Znamená to, že objektivně jejich pocity nemají s homeopatií nic společného. To je známé jako placebo efekt, který je ovšem často chybně pochopen. Tento jev se uplatňuje i v konvenční medicíně, vedle jejích dalších výhod.

Volíte-li mezi medicínou a homeopatií, musíte si položit jednoduchou otázku: Chcete mít placebo, nebo placebo dohromady s léčbou, u které bylo prokázáno, že funguje?

Nemůže to fungovat

Teoretické principy, na kterých je postavena homeopatie, jsou vědecky nedůvěryhodné a tzv. „zákony homeopatie“ se neshodují s ničím, co víme o světě kolem nás. Pouze základní znalosti chemie stačí k tomu, abychom prokázali, že homeopatikum je jen voda případně cukr. Pro více informací o teorii homeopatie se podívejte na naší stránku Co je to homeopatie?

Je to plýtvání peněz

Homeopatický průmysl stojí kolem 40 milionů liber ročně ve Velké Británii a kolem 400 milionů eur ročně ve Francii a Německu. I když se to ve srovnání s farmaceutickým průmyslem může zdát jako malá částka, je třeba říci, že farmaceutické přípravky musí vykazovat klinickou účinnost dříve, než jsou vůbec licencovány. Žádné takové požadavky na homeopatika nejsou. Jde tedy o spoustu peněz utracených za něco, u čeho se nemusí dokazovat, že funguje.

Zakoupením homeopatika za cenu kolem 100 Kč získáte pilulku s obsahem méně než 20 g cukru bez jakékoliv účinné složky. Znamená to, že si za mnoho peněz koupíte nemnoho cukru.

Je to plýtvání peněz každého z nás

Ve Velké Británii utrácí národní zdravotnická služba (NHS) odhadem 4 miliony liber ročně za homeopatii. Britská vláda rovněž podporuje čtyři homeopatické nemocnice (Bristol, Glasgow, Liverpool, Londýn) z peněz daňových poplatníků. Důkazy jsou jasné: homeopatie nefunguje a proto nemá mít místo v národní zdravotnické službě. Přestože v Británii proběhly tvrdé škrty ve veřejných financích, vláda stále odmítá, i přes doporučení špičkových vědců, snížit výdaje na homeopatii.

Je to ztráta času

Pokud pacient přijme homeopatii jako alternativu k medicíně, ztrácí čas neužitečnými prášky a lektvary namísto hledání odborného lékařského vyšetření. Při mírném onemocnění, jako je kašel nebo nachlazení, jsou rizika minimální, ale pro pacienty s těžším onemocněním může být tento čas velmi důležitý pro jejich uzdravení. Mnoho homeopatů přímo nabádá pacienty čekat, než vyhledají lékařskou pomoc. Pokud se jejich stav zhoršuje, prohlašují, že jsou to příznaky účinků jejich lektvarů.

Kromě toho je pacientům s nevyléčitelnými nemocemi dávána planá naděje na zlepšení jejich stavu a mohou tak ztratit spoustu zbývajícího času neúčinnou léčbou. To nakonec vede ještě k většímu žalu a utrpení, když se tato falešná léčba ukáže jako zbytečná.

Je to ztráta času každého z nás

Bylo provedeno tisíce studií testujících účinnost homeopatie a jejich různých „zákonů“. Dosud žádná spolehlivě neprokázala účinnost homeopatie, zato většina z nich došla k negativnímu závěru. Vývoj jakékoli konvenční léčby s podobnými výsledky by již byl dávno zastaven. Ve skutečnosti mnoho léčebných metod bylo zastaveno i kvůli méně přesvědčivým argumentům, než které existují proti homeopatii. Pokud bychom neztráceli čas neustálým ukazováním, že homeopatie nefunguje, mohli bychom hledat léčebné metody, které mohou člověku pomoci.

Existují alternativy k této alternativě

Důležité je, že homeopatii nepotřebujeme. Medicína funguje. Nemocem jako jsou spalničky, černý kašel a dětská obrna lze účinně předcházet očkováním. Moderní anti-retrovirální léky pomáhají trpícím HIV s léčbou tak efektivně, že AIDS již dnes není trestem smrti, jak tomu bylo dříve.

Homeopati nabízejí falešné „léky“ na AIDS, což vede k tomu, že zranitelní lidé, kteří jsou k smrti nemocní, ještě za svůj úděl platí.

Není v tom to, co je psáno na etiketě

Kupte si lahvičku 30C homeopatické síry ve vaší lékárně a jedna věc, kterou si můžete být jisti, je to, že uvnitř nenajdete žádnou síru. Máte výrazně větší šanci na trojnásobnou výhru ve Sportce, než že najdete jediný atom síry uvnitř lahvičky. Ovšem na etiketě je napsáno „síra“.

Odvrací od medicíny

Dát legitimitu nevyzkoušené a neúčinné léčbě není bez následků. Důsledky toho, že umožňujeme propagaci homeopatie jako „alternativy“ k medicíně se ukazují, když pacient není schopen rozlišit jestli jde o lehké, nebo vážné onemocnění, které touto neúčinnou léčbou může proměnit v doživotní následky. Příběhy lidí, kteří opustili medicínu ve prospěch šarlatánské léčby s katastrofálními následky, není těžké najít. Tím, že umožníme podporu léčby, která se ukázala jako neúčinná, povzbuzujeme lidi, aby se odvrátili od medicíny, která jim může opravdu pomoci.

Comments