O akci‎ > ‎Média o 1023‎ > ‎

Článek v časopise Týden (7/2011)Nic v tom není    

Většina veřejnosti pokládá homeopatii za skutečný medicínský obor, případně za přírodní či bylinnou léčbu. Omyl! Jedná se jen o cukr a škrob, sirup či alkohol – podle zvolené lékové formy. V jakémkoli jiném oboru by to bylo předmětem šetření ČOI či policie (zkuste prodávat kuřecí párky, které neviděly drůbež či burčák nepocházející z vína), homeopatická lobby však na této absurditě již přes 200 let zakládá svou živnost.

Podstatou homeopatik je tak extrémně naředěný roztok, že v něm není prakticky žádná molekula původní látky; ona „kapka v moři“ se stává realitou již při homeopatickém ředění 13C (matematicky 1:1026), běžné homeopatické ředění 30C znamená 1 ml mateřského roztoku v kouli vody o průměru 131 světelných let! - Tak šílené ředění může být paradoxně ku prospěchu věci, vezmeme-li v potaz, co je vlastně ředěno. Za „léčebné“ totiž homeopatie prohlásí téměř cokoli – od ropy, přes vlčí mléko, rozemletý hmyz až po hnis a nádory. Vše v duchu zásady: Co nemoc vyvolává, také ji léčí. Dobrou chuť.

Abychom mohli připustit platnost archaických homeopatických principů, museli bychom se vzdát všeho, co jsme se za posledních 200 let naučili z biologie, farmakologie, anatomie, matematiky, chemie a fyziky, pluspopřít přírodní zákony. Ve 21. století víme: nemoci nemohou být efektivně léčeny použitím látek způsobujících podobné symptomy, opakované ředění a dynamizace protřepáním nijak vodu „nepotencuje“ a H2O nemá paměť a mystickou energii, jak se nám snaží namluvit homeopati.

Homeopatie propadla v korektních klinických testech (výsledky shrnul např. prestižní lékařský časopis The Lancet v srpnu 2005). Jakékoli účinky mimo placeba vyloučila i organizace Cochrane Collaboration zabývající se výzkumem účinnosti léčiv. Již 20 let nabízí James Randi milion dolarů za prokázání účinnosti homeopatik... marně. Minulý týden, v rámci celosvětové kampaně „10:23 – Homeopatie: nic v tom není“, se homeopatiky předávkovalo 1500 lidí. Bez účinku. Jak víc prokázat, že homeopatika nefungují?!


Antonín Pavlíček, Sisyfos - český klub skeptikůComments