1023 - o kampani‎ > ‎

Často kladené otázky (FAQ)

1. Proč se kampaň nazývá 10:23?

10:23 označuje čas kdy se lidé na mnoha místech zeměkoule účastnili pokusu předávkování homeopatikem.

30.1.2010 v 10:23 spolklo přes 400 příznivců této akce celou lahvičku homeopatika v pokusu o uvědomění veřejnosti, že tato tzv. „medicína“ v sobě žádné aktivní látky nemá.

Čas 10:23 byl symbolicky vybrán jako odkaz na Avogadrovu konstantu 6.022x1023 mol-1,  a také proto, že neobvyklý čas lépe vejde do povědomí veřejnosti.

2. Je tato kampaň sponzorována farmaceutickým průmyslem?

Kampaň 10:23 je organizována Skeptickou organizací „Merseyside Skeptics Society“ (v České republice skeptickým klubem Sisyfos) a žádný zúčastněný skeptik ani sama kampaň není sponzorována farmaceutickou firmou.

Je také dobré poznamenat, že britský řetězec Boots (řetězec lékáren prodávajících homeopatika po celém UK), vůči němuž je tato kampaň v Británii kritická, je farmaceutickou společností (totéž platí i pro české lékárny prodávající homeopatické přípravky).

3. A co svoboda výběru? Není tato kampaň neliberální?

Každá volba pacienta musí být volbou informovanou, jinak se o volbu vlastně nejedná. Spolehlivá vědecká data ukazují, že homeopatie nefunguje a pacienti by o tom měli být informováni dříve, než si zvolí homeopatickou léčbu.

Tato kampaň se nesnaží homeopatii zakázat. Snaží se pouze o to, aby homeopatika nebyla označována za léčiva a nebyla pod tímto názvem prodávána v lékárnách jakožto funkční náhrada konvenčních léčiv. Tím, že se homeopatika prodávají v lékárnách, totiž pacient může získat mylný dojem, že fungují.

Pokud si lidé přesto budou chtít homeopatikum koupit, mohou tak učinit v obchodech s potravinovými doplňky, na internetu, a nebo přímo od homeopatů.

4. Proč se někdy zdá, že homeopatie funguje?

Existuje několik důvodů, proč může u některých osob homeopatie fungovat.

Například, lidé si často pletou korelaci a příčinnou souvislost. Lidské tělo má extrémně výkonný imunitní systém, který je schopen se zcela samostatně vypořádat s nepřeberným množstvím onemocnění. Jestliže se někdo začne cítit lépe po použití homeopatického přípravku, může nabýt mylného dojmu, že homeopatikum jeho uzdravení urychlilo (mylně usuzuje na příčinnou souvislost mezi homeopatikem a uzdravením). Ve skutečnosti ale není důvod, proč by tyto dvě věci měli být kauzálně spojeny. Pacient se mohl stejně rychle uzdravit i bez požití jakéhokoli přípravku.

Dalším příkladem je placebo efekt. To je když inertní látka, jako třeba cukrová tableta, umožní zlepšení zdravotního stavu pacienta jen proto, že to pacient očekává. Po požití homeopatika se tedy můžete cítit lépe jen proto, že to očekáváte, a ne proto, že by homeopatikum mělo léčivý účinek.

Statistici používají techniku kontrolního vzorku, který dokáže placebo efekt a podobné jevy zcela vyloučit. S použitím této techniky bylo jasně prokázáno, že homeopatii nelze od placeba odlišit.

5. Je homeopatie to samé co bylinná medicína?

Toto je velmi časté nedorozumění.

Bylinná medicína a homeopatie jsou dva zcela rozdílné koncepty. Homeopatie se nejvíce podobá magickým lektvarům. Bylinná medicína může na druhou stranu mít zcela reálné a měřitelné účinky na lidské tělo, některé byliny dokonce tvoří základ moderní medicíny, typickým příkladem je např. Aspirin, který je výtažkem ze stromové kůry. V homeopatických prostředcích naopak žádné aktivní ingredience nejsou. Jedná se pouze o cukr a vodu.

6. Jestliže je homeopatie pouze voda, jak to, že můžu homeopatikum koupit v lékárně v podobě tablet?

Homeopatické přípravky jsou vytvořeny ředěním určité substance ve vodě a to často až do té doby, kdy je původní látka zcela odstraněna. Někteří homeopaté pak prodávají tuto zbylou vodu přímo jako homeopatický přípravek. Jiní, především ti dodávající homeopatika do lékáren, tuto vodu nalijí do tuby s cukrovými pilulkami a nechají je poté vyschnout. Výsledným prodejním produktem je tedy cukr.

Ať voda či cukr, nic jiného v přípravku není.

7. Výrobci a distributoři homeopatik často podporují výzkum homeopatie. To je dobře, ne?

V principu ano. Tento výzkum byl ale již v minulosti proveden a jasně ukázal, že zde žádný léčebný efekt u homeopatik není.

Například v roce 2005 vydal respektovaný lékařský časopis „The Lancet“ studii provedenou na Universitě v Bernu. Tato studie vyhodnotila asi 110 dosud provedených prací o funkčnosti homeopatie. Výsledky těchto studií byly srovnány se 110 pokusy s konvenční léčbou.

V závěru studie se uvádí:

Systematické chyby se vyskytují při vyloučení placebo efektu jak u homeopatie, tak u běžné medicíny. Pokud se však odstraní, vykazují homeopatika pouze velmi slabou indikaci deklarovaných účinků, zatímco konvenční léčiva vykazují indikaci silnou. Toto zjištění vede k závěru, že jediným klinicky prokázaným efektem homeopatika je efekt placeba.

Pokračování výzkumu v případě, že již byla neúčinnost prokázána, je zbytečné.

8. Můj homeopat říká, že homeopatika fungují i u dětí a zvířat. To přece nemůže být placebo efekt, že?

To, že zvířata a děti jsou imunní vůči placebo efektu, je obecně rozšířená nepravda. Ve skutečnosti je placebo efekt často pozorován i u nich, dokonce i u nemluvňat.

Comments